Naš blog:
Koja je cena hemije?
NOVA TEMA NA BLOGU!
Kategorija: pranje vozila
Koja je cena hemije?
Da li ste znali da je ovo, najčešće, jedino pitanje, koje vlasnici perionica postavljaju distributerima hemijskih sredstava?
Da li nas ovo pitanje dovodi do pogrešnog odgovora?
Samouslužne perionice kao profitabilan biznis
Pre nekoliko godina došlo je do ekspanzije auto-perionica širom Srbije. Imali ste osećaj da se otvaraju na svakom ćošku. Iz ugla posmatrača, svaka perionica izgleda kao „rudnik zlata“, ali istina je malo drugačija. Različiti faktori utiču na uspešnost poslovanja. Počev od odabira lokacije, adekvatne i kvalitetne opreme, izgradnje, stabilne servisne podrške, kvaliteta, temperature i pritiska vode, efikasnih i kvalitetnih hemijskih sredstava…
Na čemu se štedi?
U trenucima kada zarada nije dovoljna, često se poseže za smanjenjem troškova. Oprema je plaćena, tako da bilo kakva naknadna smanjenja troškova u toj oblasti nisu moguća. Komunalne troškove i troškove hitnog održavanja vlasnici perionica moraju da plate, zato što bez toga svakodnevno funkcionisanje perionice nije moguće. Ono na čemu se štedi su hemijska sredstva, a svaka ušteda na tome, u poslednje vreme se oštro ocenjuje od strane vozača, odnosno korisnika perionice.
Mnogi koji peru vozila u samouslužnim perionicama postali su ravnodušni. Ponuda (broj perionica) je velika i primećuje se velika fluktuacija klijenata između perionica. Mogli bismo da kažemo da postoje dve vrste korisnika samouslužnih perionica. Oni koje svoje vozilo peru danas u jednoj perionici, sutra u drugoj i tako redom, dok jednom ne budu rekli „na pet lokacija je loše pranje, ali na šestoj je dobro“ i tu ostanu kao verni korisnici. Oni drugi koji su redovni u određenim perionicama (nisu prezadovoljni, ali peru), biće tu, dok se ne pojavi neka bolja perionica.
Jednom izgubljen korisnik perionice, teško se vraća. Zašto? Zato što je shvatio da je godinama plaćao nešto što, ustvari, ne vredi. Sad, u nekoj boljoj perionici, za istu cenu žetona ima kvalitetnije pranje vozila, a to znači čisto vozilo nakon pranja, bez oštećenja karoserije od abrazivne hemije, a možda i sa boljom zaštitom površina – voskiranjem.
„Nego, koliko košta hemija?!“
Visok kvalitet hemijskih sredstava može imati važnu ulogu u uspešnom poslovanju perionice, ali važna je i cena. Samo, niko do sada nije definisao pojam cene. Cena čega? Cena kanistera ili džaka nam prikazuje samo cenu tog pakovanja i to je jedini podatak koji imamo. Nešto slično je i sa količinom goriva u rezervoaru. Ukoliko znamo prodajnu cenu 30 litara goriva, neko sa 30 litara goriva može da pređe 600km, a neko samo 300km, uz isti stil vožnje.
Hajde da probamo sa primerom.
Samouslužna perionica je kupila dva džaka praškastog šampona, pojedinačne mase od 20kg, od dva različita proizvođača.
Šampon A: cena iznosi 7000 RSD (20kg).
Šampon B: cena iznosi 14000 RSD (20kg).
Očigledna je razlika u ceni. Šampon B je duplo skuplji od šampona A.
Sad znamo koliko smo platili jedno pakovanje, ali i dalje nemamo dovoljno podataka. Cena kanistera ili džaka je samo broj u jednačini pomoću kojeg se dolazi do preciznog rezultata.
Pravo pitanje glasi…
Koliko mogu da zaradim od jednog kanistera/džaka?
Postoje dva pokazatelja, koji će preciznije odrediti finansijsko poslovanje perionice.
1. Cena koštanja jednog minuta.
2. Broj ostvarenih (prodatih) minuta po jednom kanisteru ili džaku.
Na tržištu se pojedini šamponi doziraju u više desetina mililitara ili grama, ali uzećemo primere koji nisu toliko drastični u doziranju.
Ako se šampon A dozira 22gr/minut, a šampon B dozira 10gr/minut, koliko vas košta potrošnja jednog minuta šampona?
Jednostavnim računanjem dolazimo do rezultata da je šampon A (jeftiniji džak) postao skuplji, odnosno da je minut korišćenja šampona A skuplji za 0.7 rsd od šampona B.
Šampon A: 7.7 RSD/minut
Šampon B: 7 RSD/minut
Više minuta u pranju = veći profit
Sad dolazimo do još važnijeg pokazatelja, koji vas, zapravo, najviše interesuje. To je pokazatelj koji predviđa koliko minuta traje jedan džak ili kanister. Poenta je u tome koliko jedan džak može da opere vozila, u proseku. Ili kolika vam je zarada od jednog pakovanja/džaka/kanistera. Ukoliko je lakše, ovaj podatak se jednostavnije može prikazati kroz minute.
Došlo je vreme za konačan rezultat!
Šampon A: jedan džak vam u proseku traje 909 minuta (aktivno korišćenje hemije).
Šampon B: jedan džak vam u proseku traje 2000 minuta (aktivno korišćenje hemije).
Koliko ste zaradili?
Šampon A vas je u startu koštao 7000 RSD manje, ali ste od njega prodali samo 909 minuta, dok vam je šampon B omogućio prodaju od čak 2000 minuta, odnosno ostvario vam je 120% veću prodaju (prikazano kroz minute).
Konačan rezultat povećanja prodaje izražen u dinarima je lako izračunati. Proračun je još bolji, ako znamo da u jednom žetonu imate i deo vremena određen za ispiranje vozila, tokom kojeg se ne troši šampon, ali o toj temi ćemo pisati neki drugi put.
Sve ovo ima smisla, ako je kvalitet pranja na zavidnom nivou. Ukoliko smanjivanjem doziranja snizite kvalitet pranja, tako nešto će odmah primetiti vozači, odnosno korisnici vaše perionice koji neće efikasno oprati svoje vozilo.
Deklaracija je važna!
Evropski proizvođači bi trebali da na svojim originalnim deklaracijama navedu maksimalno doziranje proizvoda, ali uvek je poželjno da uradite testiranje i da na taj način precizno utvrdite doziranje i postignut kvalitet pranja. Pumpe, oprema, dizne, pritisak vode i mnogi drugi faktori utiču na konačne rezultate, zato, testirajte i iskoristite potencijale svakog činioca u procesu pranja.
Efikasnije korišćenje hemijskih proizvoda
Navedeni pokazatelji vam mogu promeniti pravac razvoja perionice. Bez njih, ne znate koliko ste finansijske dobiti propustili, ali ukoliko ih uključite u proveru prethodnog poslovanja, stičete uvid da je propušteno 1091 minuta pranja po jednom džaku, a to je možda previše za poslovanje jedne perionice.